Rozhovor s nemeckým kardinálom Müllerom

Cardinal Gerhard Müller.
Kardinál Gerhard Müller (foto: Edward Pentin)

Nemecký kardinál Müller, zastával v rokoch 2012 až 2017 pozíciu prefekta Kongregácie pre náuku viery. Je to post strážcu viery, keďže úlohou kongregácie je dbať o to, aby sa správne vykladalo učenie katolíckej cirkvi. V krátkom rozhovore pre americké periodikum National Catholic Register vyzýva biskupov a kňazov, aby sa postavili proti povinnému očkovaniu a zatvoreniu kostolov pre neočkovaných. Kardinál varoval biskupov, aby sa nestávali „dvoranmi vládcom tohto sveta a nerobili zo seba (ich) propagátorov“. Podľa kardinála niektorí politici v spolupráci s médiami hlavného prúdu pretláčajú „totalitné zmýšľanie“, ktoré vedie k „rozdeleniu v rodinách“. „Je v rozpore s Božím zákonom, ak štátna moc znemožňuje alebo dokonca zakazuje prístup k prostriedkom milosti Cirkvi, ku Kristovým sviatostiam. To, že aj biskupi zatvorili svoje kostoly alebo odopreli sviatosti ľuďom hľadajúcim pomoc  je … šokujúci dôkaz toho, ako ďaleko sekularizácia a odkresťančenie myslenia zasiahli pastierov Kristovho stáda.“ Podľa kardinála by biskupi v týchto ťažkých časoch mali myslieť na slová samotného Ježiša Krista, ktorý povedal: „Ja som dobrý pastier. Dobrý pastier položí svoj život za ovce“ (Jn 10,11). „Trochu iné je dodržiavanie rozumných pravidiel na zabránenie prenosu choroby. To však nemožno použiť na ospravedlnenie zásadného odmietnutia sviatostí. Lebo milosť večného života musí mať prednosť pred časnými dobrami.“ Úlohou biskupov je podľa slov kardinála „podávať Eucharistiu veriacim, nie im ju zadržiavať“. Varuje, že osobné modlitby, či akési „virtuálne slávenie na obrazovkách“ nemôže nahradiť skutočnú a fyzickú prítomnosť v chráme, pretože „my sme telesné a sociálne bytosti“.

Zdroj: